[vc_row css_animation=”” row_type=”row” use_row_as_full_screen_section=”no” type=”full_width” angled_section=”no” text_align=”left” background_image_as_pattern=”without_pattern”][vc_column][vc_column_text]

 

S.S. Ankara Zeytindalı Kadın Çevre, Kültür ve İşletme Kooperatifi 2004 yılında kadın, barış, dayanışma ve üretim temelleri üzerine kurulmuş, kadınların eşit paydaşlar olarak yürüttüğü bir örgütlenme modeli ile çalışmalarını sürdürmektedir. Kooperatif, kadınların toplumsal eşitliğini sağlamak ve kadın yoksulluğu ile mücadele etmek doğrultusunda çeşitli projeler geliştirmekte ve aktif atölyeleri ile adil üretimin bir parçası olmaya devam etmektedir. Bunun yanında ekolojik dengeyi gözeterek üretim ve tüketim ilişkilerini değiştirmeyi, yeni bir dayanışma kültürü yeşertmeyi önceleyerek  gelecek hayallerini bu değerler ışığında kurmayı amaçlamaktadır. 

 

Enformel sektörün büyümesi ve çalışma koşullarının giderek bozulması ve güvencesizleşmesi, “yoksulluğun kadınlaşması”na ve  toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin artmasına yol açmıştır. Kooperatif “atölyeler modeli” ile kadınların kendi işlerinde, kendi geçimliklerini, kendi kararları ile sağladığı üretim modelleri oluşturmuştur. Daha fazla kadının bu modele dahil olabilmesi ve yararlanabilmesi için çalışmalarını şevkle sürdürmektedir. Bunun yanında kooperatif, kadınların sadece ekonomik yaşamda değil, yurttaşlık bilinci gelişmiş, özgür ve eşit bireyler olarak var olabilmesi için sosyal ve toplumsal farkındalık eğitimleri vermektedir. 

 

Zeytindalı Kadın Kooperatifi’nin dört aktif atölyesi bulunmakta ve özerk olarak işlemekte olan bu atölyeler gümüş işlemeciliği, düz dikiş, giyim dikişi ve gıda atölyesi alanlarında faaliyet göstermedir. Kooperatif, aynı zamanda, sivil toplum kuruluşları ve devlet kurumları ile işbirlikleri kurarak ana sözleşmesinde yer alan amaçları doğrultusunda projeler yürütmektedir. 

 

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]